Siemens otwiera największe globalne centrum badawcze

| Gospodarka Aktualności

Firma Siemens otworzyła pierwszy kompleks budynków Siemens Technology Center (STC) w kampusie badawczym Garching na terenie TUM (Technische Universität München), na północ od Monachium. Oprócz firmy Siemens, obok uniwersytetu mieszczą się także inne instytucje, takie jak Instytut Maxa Plancka i SAP. Dzięki temu kampus Garching jest jednym z największych ośrodków nauki, badań i nauczania w całej Europie. Pracuje tu około 28 tys. osób.

Siemens otwiera największe globalne centrum badawcze

- Centrum Technologiczne Siemensa, zlokalizowane na tym samym kampusie co TUM, międzynarodowe instytucje badawcze i firmy, korzysta z doskonałego otoczenia i wzmocni globalną rolę Niemiec w nowatorskich badaniach - powiedział Peter Körte, Chief Technology i Chief Strategy Officer w firmie Siemens.

Jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, Siemens regularnie zajmuje czołowe miejsca w rankingach patentowych, w tym pierwsze miejsce w Europie w zakresie przemysłowej sztucznej inteligencji, a za swoją kulturę innowacji została już doceniona przez liczne organizacje, jak Fortune, Fast Company i Indeed.

- W Centrum Technologicznym Siemensa w Garching utalentowani ludzie ze świata nauki i przemysłu poprowadzą badania i będą współpracować pod jednym dachem, aby stworzyć podatny grunt dla innowacji i siły technologicznej. TUM, jako uczelnia światowej klasy, oraz globalna firma Siemens zapewnią najlepsze możliwości na przyszłość poprzez transfer wiedzy i rozwój talentów - w Bawarii, dla Bawarii i daleko poza nią - stwierdził Markus Blume, bawarski minister stanu ds. nauki i sztuki.

W STC Siemens połączy całą swoją korporacyjną działalność badawczą prowadzoną w Niemczech. W pierwszej fazie około 450 osób będzie pracować nad technologiami przyszłości we współpracy ze 150 naukowcami z monachijskiej politechniki. Na 2027 r. zaplanowane jest otwarcie drugiego kompleksu budynków, w którym zatrudnionych będzie ponad 630 badaczy i specjalistów ds. własności intelektualnej. STC będzie wówczas największym z dwunastu centralnych ośrodków badawczych Siemensa na świecie, a inwestycja wyniesie łącznie ponad 100 mln euro.

Główne obszary badań prowadzonych w Siemens Technology Center

W STC będzie wykorzystywana analiza danych i sztuczna inteligencja, w szczególności w celu ułatwienia programowania, wykrywania na wczesnym etapie przerw w produkcji i umożliwienia komunikacji w języku naturalnym między ludźmi a maszynami. Dzięki około 3700 patentom na sztuczną inteligencję Siemens odgrywa w dziedzinie AI wiodącą rolę.

W roku finansowym 2023 wydatki Siemensa na badania i rozwój (B+R) wzrosły o około 600 mln euro, do około 6,2 mld euro. Inwestycje te koncentrują się na wzmocnieniu wiodącej pozycji firmy w zakresie jej podstawowych technologii, takich jak m.in. symulacje i cyfrowe bliźniaki, analiza danych i sztuczna inteligencja, czy cyberbezpieczeństwo, które łączą się na platformie biznesowej Siemens Xcelerator. Technologie te pomagają w bardziej wydajnym i zrównoważonym opracowywaniu, wytwarzaniu i obsłudze produktów przemysłowych. We wszystkich obszarach Siemens współpracuje z silnymi partnerami, jak Uniwersytet Techniczny w Monachium, SAP, BMW, naukowo-badawcze instytuty Fraunhofera oraz start-upy.

Nowo otwarty budynek został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Siemens Real Estate i otrzyma certyfikat "GOLD" - zgodnie z uznanym na całym świecie standardem zrównoważonego rozwoju LEED - Leadership in Energy and Environmental Design. W rezultacie budynek w istotny sposób przyczyni się do realizacji celu firmy Siemens, jakim jest osiągnięcie do 2030 roku neutralności klimatycznej w swojej działalności.

źródło: Siemens